Unia

607 969 097 Pogotowie Ciepłownicze

25 759 58 35 Obsługa Klienta

Zgłoś nadużycie

Działania

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. z siedzibą w Mińsku Mazowieckim prowadzi wiele różnych działań mających na celu poprawę stanu środowiska w mieście. Działania spółki można pogrupować do następujących kategorii:

  • budowa nowych źródeł ciepła;
  • modernizacja istniejących źródeł ciepła;
  • likwidacja źródeł niskiej emisji w mieście poprzez przyłączanie obiektów istniejących do sieci ciepłowniczej;
  • zmniejszenie strat ciepła w sieciach cieplnych;
  • ograniczanie zużycia paliw, energii poprzez działania edukacyjne, organizacyjne itp.;
  • poprawa gospodarki odpadami;
  • ograniczenie hałasu.

 

Budowa nowych źródeł ciepła

Spółka wybudowała nowe źródło ciepła elektrociepłownię gazową, która zastępuje w znacznym stopniu produkcję ze źródła węglowego. Emisja zanieczyszczeń z elektrociepłowni przeliczona na jednostkę produkcji będzie znacznie mniejsza niż emisja z ciepłowni węglowej. Dodatkowo źródło energii elektrycznej w praktyce zastąpi produkcję z równoważnej elektrowni systemowej (węglowej). Kogeneracja czyli wspólne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej charakteryzuje się dużo lepszą sprawnością wykorzystania paliwa niż rozdzielone spalanie paliw. Na przykład najlepsze elektrownie węglowe w Polsce mają sprawność ok. 46%.

Sprawność wykorzystania energii zawartej w gazie wynosi ok. 85%. 

Budowa elektrociepłowni wywołała wiele dodatkowych pośrednich korzyści środowiskowych:

  • obniżenie wtórnej emisji związanej z dostawą, składowaniem i zużyciem miału węglowego;
  • zmniejszenie produkcji żużla.

Link do inwestycji

 

 

 

 

 

 

 

 

Modernizacja istniejących źródeł ciepła

PEC od wielu lat modernizuje istniejące źródła ciepła, uzyskując znaczącą poprawę stanu środowiska. Zadania te były dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ze środków pomocowych.

W ostatnich latach wykonano między innymi:

 

Likwidacja źródeł niskiej emisji w mieście poprzez przyłączanie obiektów istniejących do sieci ciepłowniczej

Spółka od lat podłącza nowe i istniejące obiekty do sieci ciepłowniczej likwidując źródła niskiej emisji. W ostatnich latach podłączono między innymi:

  • obiekty szkolne przy ul. Budowlanej;
  • obiekty szpitala;
  • basen;
  • szkołę przy ul. Pięknej;
  • Straż Pożarną

 

Zmniejszenie strat ciepła w sieciach cieplnych

Prowadzone są systematyczne działania mające na celu zmniejszenie strat ciepła w sieciach cieplnych. Prowadzona jest systematyczna wymiana starych sieci wykonanych w technologii tradycyjnej na sieci preizolowane. Zadania te są dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ze środków pomocowych.

W roku 2022 wymieniono znaczny odcinek sieci kanałowej przy ul. Nadrzecznej zmniejszając wielkość strat sieciowych.

Dzięki dysponowaniu narzędziami informatycznymi służącymi do zdalnego nadzoru nad pracą źródeł, sieci i węzłów cieplnych systematycznie szkoleni pracownicy spółki spowodowali, że udaje się obniżać temperaturę rurociągów w sieci, co przekłada się między innymi na powstrzymanie zwiększania się strat ciepła w sieciach pomimo ich systematycznej rozbudowy.

Prowadzony jest stały monitoring parametrów sieci i parametrów pracy węzłów cieplnych, co umożliwia reagowanie na bieżąco na powstające zakłócenia w pracy.

 

Ograniczanie zużycia paliw, energii poprzez działania edukacyjne, organizacyjne itp.

Oprócz działań inwestycyjnych kluczowym źródłem sukcesu w dziedzinie zmniejszenia emisji zanieczyszczeń jak i obniżki kosztów funkcjonowania są działania edukacyjne i organizacyjne mające na celu poprawę sprawności wytwarzania ciepła (czyli zmniejszenie zużycia paliwa), zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Niektóre działania poprawiające stan środowiska powodują zwiększanie zużycia energii elektrycznej (np. nowe systemy odpylające wymagają dodatkowej energii. Pomimo licznych ograniczeń; głównie dzięki wiedzy, zaangażowaniu pracowników i wykorzystywaniu dostępnych narzędzi informatycznych i telekomunikacyjnych udaje się ograniczać zużycie energii elektrycznej oraz poprawę sprawności wytwarzania i efektywności dystrybucji ciepła. Daje to wymierne efekty w obniżaniu zużycia paliw w firmie.

Skalę zużycia energii elektrycznej w okresie od 2014 roku oddaje poniższy wykres.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza akceptację zamieszczania w Państwa przeglądarce plików cookies.